×
Ta strona korzysta z plików cookies. Kontynuując, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej informacji
Dostawa za D A R M O na wszystkie zamówenia do 30.09.2021

Prawidłowe czyszczenie i przechowywanie okularów

Posted by akos 25.07.2016 0 Comment(s)

čistení brýlí

Jak prawidłowo czyścić oprawki okularów oraz soczewki?

 

Chcesz, aby Twoje okulary służyły długo?
Przedstawiamy Ci kilka wskazówek, w jaki sposób przedłużyć żywotność okularów. Doradzimy Ci, jak je prawidłowo czyścić, przechowywać i czego należy unikać.

Prawidłowe czyszczenie okularów

 

správné čištění brýlí

 

 • Przy czyszczeniu okularów bezramkowych zalecamy chwycić za róg soczewki, unikniesz w ten sposób napięciu oprawki.
 • Okulary zalecamy czyścić letnią wodą z delikatnym detergentem.
 • Jako alternatywne czyszczenie mocno zanieczyszczonych okularów, polecamy czyścić je ultradźwiękiem u profesjonalisty.
 • Usunięcie wszelkiego rodzaju ciężkich osadów czy zanieczyszczeń zostawcie profesjonaliście.

 

Do czyszczenia okularów, używaj czystej, miękkiej ściereczki z mikrofibry, najlepiej tej, którą otrzymasz wraz ze swoimi nowymi okularami. Jeśli będziesz mieć tą ściereczke zawsze przy sobie, tak kurz i brud osadzający się na Twoich okularach możnesz usunąć w dowolnym momencie. Choć zaleca się przed użyciem ściereczki delikatnie ją wytrzepać z pozostałych na niej cząstkach pyłu. Okulary w domu wystarczy prostu umyć, pod letnią bieżącą wodą z dodatkiem kropli detergentu (nie stosować produktów delikatnych dla skóry, które zawierają balsam). Ultradźwiękowe czyszczenia okularów jest również dobrym rozwiązaniem w tym przypadku trzeba jednak stosować zimną bieżącą wodę i trochę detergentu. Alternatywnym rozwiązaniem może być kupno specjalnego środka w sprayu do czyszczenia. Jeśli byłyby twoje okulary bardzo zanieczyszczone, wyszukaj eksperta (np. Optyka).

Przy czyszczeniu okularów nie używaj:

 

nesprávné čištění brýlí

 

 • Chusteczek nawilżanych, ponieważ ze względu na swoją twardość, mogą podrapać soczewkę z tworzywa sztucznego.
 • Silnych detergentów, które mogłyby uszkodzić soczewki lub oprawkę okularów.
 • Chusteczek, ręczników papierowych, papieru toaletowego, swetrów które również mogą podrapać soczewki.
 • Dużej siły, ponieważ zbyt mocne czyszczenie soczewek może spowodować ich deformmację.

 

Nie używaj wilgotnej szmatki, może to spowodować uszkodzenie powierzchni soczewek z tworzywa sztucznego. Nie używaj silnych środków czyszczących, nie nadają się one do czyszczenia oprawki i soczewek. Nie wycieraj ich chusteczką, papierowym ręcznikiem kuchennym, zwykłym ręcznikem lub koszulą. Kurz i brud mogą spowodować zarysowania i smugi co może prowadzić do powstawania ślepych kropek na soczewce. Do czyszczenia okularów nigdy nie używaj brudnej szmatki. Po czyszczeniu okularów pod bieżącą woda, przy wycieraniu do sucha, nie należy zbyt mocno naciskać na powierzchnię soczewki, ponieważ może to prowadzić do jej uszkodzenia lub odkształcenia.

 

Prawidłowe przechowywanie oklularów

 

správné uskladnění brýlí

 

 • Przechowywuj okulary w etui wyścielonym mikrofibrą. Pozwoli to zapobiec zarysowaniom soczewki lub uszkodzeniu oprawki.
 • Dla ostrożności możesz okulary dodatkowo owinąć ściereczką z mikrofibry.
 • Okulary wkładamy do etui odwrotnie do kierunku otwarcia, trzymając za mostek. W momencie, gdy okulary zostaną położone szkłami do góry, mogą one zostać zarysowane.
 • Trzymaj okulary w bezpiecznym miejscu, tak by nie zostały one uszkodzone i były łatwe do znalezienia.

 

Aby zapobiec zarysowaniom oprawek okularów, przechowywuj je w etui, które otrzymałeś od nas przy zakupie. Okulary zawiń w szmatkę z mikrofibry. Odłóż je do etui soczewkami w dół. Uważaj przy odkładaniu okularów do etui bez ściereczki, zawsze odkładaj je soczewkami do dołu, aby uniknąć porysowaniu szkieł. Okulary zawsze zakładaj używajac przy tym obydwóch rąk, aby nie obciążać tylko jednej strony oprawki. Nie wystawiaj okularów na zbyt wysokie lub niskie temperatury, które również mogą uszkodzić soczewki. W lecie, nigdy nie zostawiaj okularów w samochodzie, ponieważ wysoka temperatura może zdeformować lub powodować pękanie powłok na soczewkach. Unikaj silnego źródła ciepła (np. Sauna, deska rozdzielcza) i źródła zimna. Okulary powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu, gdzie bez problemów je znajdziesz.

 

Nie polecamy:

 

nesprávné uskladnění brýlí

 

 • Trzymania okularów w kieszeniach bez etui!
 • Zawieszania okularów na dekolcie ubrania lub we włosach, dotyczy to również okularów przeciwsłonecznych.
 • Kładzenia okularów soczewkami w dół bez zabezpiecznienia szmatką.
 • Narażać okulary na wysokie lub bardzo niskie temperatury.

 

Okulary bez twardego etui nigdy nie wkładaj lub nie trzymaj w kieszeni koszuli, marynarki lub spodni. W ten sposób możesz zapobiec porysowaniu, pogięciu lub połamaniu oklarów. Choć często jest modne noszenie okularów we włosach lub dekolcie, może to doprowadzić do uszkodzenia powierzchni soczewki lub co gorsze może się to skonczyć odkształceniem lub uszkodzeniem oprawek.