×
Ta strona korzysta z plików cookies. Kontynuując, wyrażasz zgodę na ich używanie. Więcej informacji

Jak należy prawidłowo wprowadzić dane z recepty

Posted by akos 25.07.2016 0 Comment(s)

Każde oko jest inne, dlatego u nas w Optopro soczewki przygotowane są na miarę, tak aby odpowiadały Twoim wzrokowym potrzebom. Do wytworzenia soczewek odpowiadających Twoim potrzebom, niezbędne są podstawowe dane oraz następujące wartości: wartość sfery, cylinder (tylko wtedy, gdy jego wartość podana jest na recepcie), oś cylindra (w przypadku, gdy została określona wartość cylindra, niezbędna jest również wartość osi cylindra), rozstaw źrenic (PD - Pupillary Distance). Przed podaniem danych sprawdź, czy przed wartościami znajduję się minus „-“ czy plus „+“. Wszystkie wartości znajdują się na recepcie, którą dostałeś od swojego okulisty.

tip optika Opti24

Typ od naszego kolegi:
UWAGA: Sfera oraz cylinder mogą mieć dodatnią lub ujemną wartość. Jeżeli przed wartością sfery znajduje = równa się, oznacza to także minusową sferę. Przed wysłaniem zamówienia na okulary prosimy, jeszcze raz sprawdź dane na recepcie i znaki (+ / -)!

Recepta na okulary korekcyjne do dali

W przypadku, gdy interesują Cię klasyczne jednoogniskowe okulary ( do dali lub do czytania ), nie ma potrzeby wypełniać wartości addycji Ta wartość wymagana jest jedynie przy okularach progresywnych.

Dioptria (Sfera)

Dioptria ( skrót DPT lub SPH) - jest to jednostka optyczna, której wartość równa jest odwrotności ogniskowej soczewki wyrażonej w metrach.
W przypadku krótkowidzów, w przeciwieństwie do osób widzących ostro, dystans ogniskowej jest krótszy, np. osoba posiadająca dioptrię -10,0 wynosi 0,1 metra.

Pierwszą wartością na recepcie jest zawsze sfera prawego oka, a druga jest przypisana dla lewego oka. Pamiętaj, aby podane wartości nie zmienić lub wymienić! Wartości te wyznacza Twój lekarz okulista. Na recepcie wartości te opisane są słowem „Sfera“.

W niektórych przypadkach w kolumnie „Sfera" jest napisane plan lub sfera może być przekreślona, oznacza to zerową dioptrię, wtedy w folmularzu należy wpisać 0,00.

Jeżeli przed wartością dioptrii znajduje się = „równa się“, oznacza to minusową dioptrię.

Cylinder i oś cylindra

Cylinder (skrót CYL)

Cecha soczewki okularów, korygująca krzywiznę rogówki lub niesymetryczną wartość soczewki oka. Koryguje krzywiznę rogówki.
O krzywiźnie rogówki mówimy wtedy, gdy rogówka nie jest równomiernie zakrzywiona - astygmatyzm, ale krzywizna jest inna. Krzywiznę rogówki koryguje cylinder.
Na recepcie znajdziesz jego wartość, w drugiej kolumnie z podpisem „Cylinder“ z dodatnią lub ujemną wartością podawaną w dioptriach. Przed wysłaniem zamówienia na nowe okulary, prosimy sprawdź wartości znaków (+ / -)! Często na recepcie zamiast wartości ujemnej (-) znajduje się znak „równa się“ (=), co również oznacza wartość ujemną.

Oś cylindra (AX)

Nieodłączną wartością związaną z cylindrem jest oś cylindra. Wartości cylindra i osi cylindra nie muszą być zawsze podane, znajdują się one na recepcie tylko w przypadku astygmatyzmu. Jeśli jest wskazana wartość cylindra, zawsze musi być również określona oś cylindra. Jej wartość podawana jest w stopniach i mieści się pomiędzy 0° - 180°.

PD - rozstaw źrenic

Nasze okulary są robione na miarę, także wartość rozstawu źrenic (PD) jest dla nas istotną wartością, abyśmy mogli stworzyć dla Ciebie, idealne okulary korekcyjne. Jest to odległość pomiędzy źrenicami. PD jest wartością, która powinna znajdować się na recepcie.

Okulary rozstaw źrenic PD

Jeżeli zdarzy się, że wartość PD nie została podana na recepcie są dwie możliwości jak ją otrzymać. Możesz poprosić swojego lekarza okulistę lub optyka. Albo w bardzo łatwy sposób możesz ją zmierzyć sam za pomocą linijki. Wartość ta podawana jest w milimetrach.
Do zamówienia niezbędna jest wartość PD, osobno na oko prawe i lewe. Jest to konieczne zwłaszcza, gdy masz asymetrzyczną twarz.
 

Okulary PD rozstaw źrenic recepta

Przykład z naszej recepty: wartość PD wynosi 65 mm (okulista nie rozpisał jej osobno na oko prawe i lewe), należy rozdzielić ją na połowę. Prawe oko wynosi 32,5 mm i lewe oko 32,5 mm.

Addycja

Termin addycji (ADD) stosowany jest przy progresywnych soczewkach i oznacza różnicę określoną w dioptriach między korekcją do czytania a dalą. Ta wielkość jest niezbędna przy soczewkach progresywnych w celu prawidłowego oszlifowania różnych segmentów do widzenia. Wartość addycji dla obu oczu przy okularach progresywnych zawsze musi być taka sama. W przypadku gdy interesujesz się klasycznymi, jednoogniskowymi okularami, przy wypełnianiu recepty, wartości addycji nie podawaj!

W przypadku zainteresowania okularami progresywnymi, jeśli chcesz więcej informacji, jak wypisać prawidłowe dane odwiedź naszą strone: Dane do okularów progresywnych